Zmiany w prawie mieszkaniowym w Hiszpanii. Co czeka polskich inwestorów?

Hiszpański rynek nieruchomości aż huczy od spekulacji w związku z planowanymi reformami lokalnego prawa mieszkaniowego. Oprócz zakończenia programu złotych wiz, które będzie mieć miejsce na początku kwietnia br., rząd Hiszpanii rozważa wprowadzenie 100-procentowego podatku dla nabywców, którzy nie są rezydentami Unii Europejskiej.

Zakup mieszkań i domów na Półwyspie Iberyjskim w ostatnich latach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród rodzimych, jak i zagranicznych inwestorów. To z kolei przekłada się na rosnące ceny zakupu i najmu, mniejszą podaż nieruchomości oraz dostępność dla obywateli Hiszpanii, którzy poszukują ich na własne cele mieszkaniowe.

100-procentowy podatek od nieruchomości – jakie są fakty?

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział wprowadzenie 100-procentowego podatku od nieruchomości dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, co miałoby wpłynąć na poprawę sytuacji mieszkaniowej na Półwyspie Iberyjskim. Tymczasem, zgodnie z danymi hiszpańskich rejestrów nieruchomości, ich sprzedaż dla zagranicznych nabywców, w tym również tych z UE, to około 15 proc. całego hiszpańskiego rynku mieszkaniowego. Wśród osób kupujących mieszkania i domy na Półwyspie Iberyjskim nadal przeważają Hiszpanie. Około 85 proc. z nich jest rezydentami tego kraju.

- Oznacza to, że grupa zagranicznych inwestorów, którzy nie są rezydentami Unii Europejskiej jest bardzo wąska i stanowi zaledwie niewielki procent wszystkich nabywców. Zaostrzenie przepisów, o ile w ogóle wejdzie w życie, nie przyniesie założonego celu, jakim jest obniżenie cen i zwiększenie dostępności mieszkań dla obywateli Hiszpanii. Nałożenie specjalnego podatku od nieruchomości ma dotyczyć wyłącznie obywateli spoza UE, dlatego przy zawieraniu transakcji przez Polaków nic się nie zmieni – uspokaja Tatiana Pękala z Dream Property Marbella, polskiego biura obrotu nieruchomościami w Hiszpanii.

Wprowadzenie rozwiązania uderzającego w zagranicznych inwestorów spoza UE nie jest jednak jeszcze przesądzone. Hiszpański rząd ma dopiero rozpocząć prace nad tym projektem. Trzeba pamiętać, że zagraniczne inwestycje są jednym z głównych czynników napędzających hiszpański rynek nieruchomości, zwłaszcza w przypadku destynacji, które cieszą się największą popularnością wśród turystów i międzynarodowych nabywców, takich jak Costa del Sol. Aktualnie w Andaluzji podatek od nieruchomości wynosi 7 proc., co jeszcze bardziej zachęca zagranicznych inwestorów, w tym Polaków, do zakupu apartamentów i domów w tym regionie.

- Mieszkania i domy w najlepszych lokalizacjach i rynkowych cenach sprzedają się szybko. Natomiast te, które pozostają na rynku przez ponad sześć miesięcy, mają ceny zwykle o 20-30 proc. wyższe od wartości rynkowej. Wysoki popyt jest w dużej mierze związany z ustabilizowaną gospodarką krajową i lokalną. Nowe regulacje nie zmienią niczego poza pogorszeniem reputacji Hiszpanii jako kraju przyjaznego inwestorom z całego świata– ocenia Tatiana Pękala.

Koniec hiszpańskiej „złotej wizy”

Przypomnijmy, że 3 kwietnia 2025 roku zakończy się również program tzw. złotej wizy (ang. Golden Visa). To instrument finansowy, który przez kilkanaście lat (od 2013 roku) umożliwiał obywatelom spoza Unii Europejskiej uzyskanie prawa pobytu w Hiszpanii poprzez zainwestowanie w nieruchomości co najmniej pół miliona euro. Program obejmował również inne formy inwestycji, w tym zakup papierów wartościowych Hiszpanii, lokaty bankowe o wartości powyżej miliona euro oraz inwestycje w hiszpańskie spółki. W zamian za nie obywatele spoza UE mogli uzyskać prawo pobytu w Hiszpanii na trzy lata.

- „Złota wiza” była atrakcyjnym rozwiązaniem dla inwestorów zainteresowanych pobytem w Hiszpanii oraz dostępem do strefy Schengen. Zakończenie tego programu, podobnie jak wprowadzenie 100-procentowego podatku, nie dotyczy jednak obywateli Polski, a wyłącznie nabywców, którzy nie są rezydentami Unii Europejskiej – przypomina Tatiana Pękala.

 

 

 

 

Autor publikacji

Joanna Stolp

PR Manager

Media Support Group Sp. z o. o.

Załączniki

docx

Zmiany w prawie mieszkaniowym w Hiszpanii Co czeka polskich inwestorów

docx 40,2 kB
pobierz
costa_del_sol_krajobraz.jpg

costa del sol krajobraz

jpg 450,8 kB
pobierz
costa_del_sol.jpg

costa del sol

jpg 456,9 kB
pobierz

Powiązane publikacje

Kontakt dla mediów

Nadia Łanowska

Dyrektor agencji & Health Promotor

Media Support Group Sp. z o. o.

Joanna Stolp

PR Manager

Media Support Group Sp. z o. o.

Zuzanna Suwiczak

Specjalistka ds. PR i copywriter

Media Support Group Sp. z o.o.

Pozostańmy w kontakcie

Żeby otrzymywać od Agencji MSG najnowsze informacje, zapisz się do naszej listy subskrypcyjnej.