Central Europe’s Growth Perspectives in a “New Normal” World - to myśl przewodnia 6. dorocznej konferencji Narodowego Banku Polskiego z cyklu Future of the European Economy, który uchodzi za jedno z najważniejszych spotkań przedstawicieli banków centralnych i ekonomistów z całego świata. W szóstej edycji wzięło udział ponad 230 gości.
Walorem konferencji, cenionym przez uczestników, jest jej stała reguła: spotkanie trwa jeden dzień (w tym roku 14 październik br.) i - poza kluczowymi wystąpieniami zaproszonych mówców - podzielone jest na trzy sesje tematyczne - generujące dyskusje o problemie zaproponowanym przez organizatorów oraz panel Crystal Bawl, którego uczestnicy starają się dojrzeć przyszłość europejskiej ekonomii w krzyształowej kuli wydarzeń, trendów, zjawisk i własnych przewidywań. Jak podkreśla opiekun konferencji - dr Paweł Samecki, Członek Zarządu NBP - konwencja nie ma charakteru naukowego, pozwala na swobodę i nie narzuca konieczności przygotowywania referatów, pozostawiając mówcom dowolność prezentownia analiz i spostrzeżeń, co również decyduje o jej atrakcyjności.
6. edycję konferencji otworzył prezes NBP prof. Adam Glapiński, odnosząc się do myśli przewodniej spotkania i zawartego w niej określenia “nowy, normalny świat”.
- Brzmi pocieszająco - skomentował je szef NBP, chociaż tęsknię za czasami, w których przymiotnik “normalny” miał zupełnie inne synonimy. Dziś z normalnością często bywa utożsamiana niepewność. Kiedy czytam artykuły Bloomberga utwierdzam się w tym przekonaniu: Brexit, narastający napływ uchodźców, rozwój populizmu nie kojarzą się ze stabilnością i spokojem, podobnie jak nie kojarzy się z nim wpływ polityki i sytuacji geopolitycznej na gospodarkę.
Prof. Glapiński poruszył również kwestie polityki monetarnej oraz wzrostu gospodarczego w krajach Europy Środkowej, uznając go za cel nadrzędny zarówno starych jak i nowych czasów. Wątek ten korespondował z listem Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowanym do uczestników konferencji NBP, podkreślającym ćwierćwiecze progresu polskiej gospodarki oraz jej rosnącą konkurencyjność.
Szeroki odzew zarówno wśród uczestników konferencji jak i w pierwszych doniesieniach medialnych wywołało wystąpienie pierwszego z kluczowych prelegentów - wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Wizja szefa polskiej gospodarki, na którą podczas konferencji powoływali się liczni paneliści, zyskała wiele głosów abrobaty. Media natomiast najchętniej cytowały opinię wicepremiera, który stwierdził, że dla Polski lepiej byłoby nie wchodzić teraz do strefy euro, na tym etapie konwergencji. - Jeśli wszystko pójdzie fantastycznie - dodał Mateusz Morawiecki - nastąpi to w ciągu 5-10 lat. Gdy się ogląda strefę euro, coraz więcej ekonomistów - wbrew temu, co się mówiło kilka lat temu - twierdzi, że nie jest to optymalna strefa, że to część problemu, a nie rozwiązania.
A potem rozpoczęły się sesje panelowe. Pierwsza z nich, moderowana przez Daniela Dăianu - członka zarządu Banku Narodowego Rumunii, dedykowana była przepływowi kapitału w sektorze bankowym, o którym dyskutowali eksperci z Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Deutsche Bundesbank.
Tematem kolejnej sesji, prowadzonej przez dyrektora zarządzającego banku centralnego Austrii Petera Mooslechnera, było fukcjonowanie przedsiębiorstw w tzw. globalnych łańcuchach wartości oraz sposoby stymulowania innowacyjności.
Nie mniejsze zainteresowanie wywołał temat trzeciej sesji, której uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniami wywołanymi przez zjawisko niskiej inflacji. W dyskusji. Moderowanej przez Mártona Nagy z Banku Narodowego Węgier pojawiło się wiele istotnych wypowiedzi, m.in. autorstwa prof. Sayuri Shirai z Banku Japonii. Sesja miała także polski accent - uczestniczył w niej Członek Zarządu NBP prof. Ryszard Kokoszczyński.
Wspólnym mianownikiem debaty była nowa norma gospodarki światowej wyrażająca się w niższym wzrostem gospodarczym i spadkiem tempa wydajności oraz usytuowanie w niej regionu Europy Środkowej stojącej w obliczu ryzyka utrwalenia swojego statusu gospodarki drugiej klasy. Temat - obecny w wystąpieniach prezesa NBP Adama Glapińskiego, wicepremiera Mateusza Morawieckiego i Wernera Hoyera - prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego wywołał nie tylko wiele istotnych głosów w dyskusji, ale również obfitość wnikliwych analiz i istotnych wniosków, które corocznie decydują o wartości i randze konferencji NBP.
Maciej Siembieda