Skarb Państwa to nie tylko majątek materialny, ale także pamięć. Często wyrażają ją papierowe publikacje i metalowe pomniki – również te, które mogą znaleźć się w każdym domu: banknoty i monety Narodowego Banku Polskiego.
Bank centralny, poza prowadzeniem polityki pieniężnej i działalnością na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego, emituje pieniądze obecne w naszej wspólnej codzienności oraz banknoty i monety kolekcjonerskie. Dzięki nim NBP obecny jest w życiu publicznym, dbając nie tylko o wartość pieniądza obiegowego ale również przesłanie emisji kolekcjonerskich. Upamiętniają one wydarzenia, postacie i rocznice ważne dla Polski, dokumentując historyczny, kulturalny i naukowy dorobek państwa. Poza świadectwem pamięci, banknoty i monety kolekcjonerskie, projektowane przez wybitnych artystów, są dziełami sztuki nagradzanymi na całym świecie i tworzącymi niepowtarzalną galerię łączącą polską przeszłość z teraźniejszością.
Często dedykowane są wydarzeniom cenzurowanym przez władze i ustroje, niemile widzianym w oficjanych podręcznikach historii, skazywanych na zapomnienie przez systemy. Wydarzeniom, których wymowa była na tyle wyraźna, że jej przesłanie uznawano za niebezpieczne.
Przez lata należała do nich tragedia, jaka rozgrała się w katowickiej kopalni “Wujek” 16 grudnia 1981 r., gdzie podczas pacyfikacji protestu w obronie wolności śmierć poniosło 9 górników. Osiem lat odmawiano im prawa do pamięci, która nie istniała w obiegu oficjalnym, ale nie pozwoliła się wyciszyć społecznie. Hołd poległym i ukłon wszystkim, którzy o nich pamiętali – w ostatnich latach PRL i w Polsce demokratycznej – składa moneta kolekcjonerska NBP.
Wykonana ze srebra, o nominale 10 złotych, nosi oficjalną nazwę “35. rocznica pacyfikacji kopalni “Wujek” i wpisuje się w cykl upamiętnienia wydarzeń z najnowszej historii Polski, którym NBP dedykuje tematyczne monety kolekcjonerskie.