Firma z Opola znalazła sposób na czystsze powietrze

Komisja Europejska skarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za smog, określając poziom zanieczyszczeń naszego powietrza jako „przerażający”. Tymczasem firma ciepłownicza z Opola, podsumowując dwa lata swojej aktywności w programie „Kawka” wskazuje go jako niezawodną receptę na poprawę jakości powietrza w naszych miastach.

Program "Kawka" funkcjonuje niemal w całym kraju od 2013 roku. Dzięki niemu na poprawę jakości powietrza przyznano samorządom prawie 637 mln zł. Z finansowania skorzystało ponad 60 miast w 12 regionach kraju, w tym Opolszczyzna, gdzie program realizowany jest dzięki zaangażowaniu Energetyki Cieplnej Opolszczyzny S.A.

Dzięki "Kawce" zlikwidowano w całym kraju prawie 34,5 tys. pieców węglowych i zastąpiono je przyłączami do miejskich sieci ciepłowniczych i prawie 9 tys. niskoemisyjnymi źródłami ciepła, takimi jak: kotły gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Czym jest "Kawka"? To program skierowany do mieszkańców miast powyżej 5 000 mieszkańców, w których przekroczone zostały normy jakości powietrza. Jego celem jest poprawa jakości powietrza, głównie poprzez wyeliminowanie z niego groźnych dla zdrowia cząstek pyłów PM2,5, PM10 oraz CO2.

W jaki sposób? Podstawowym narzędziem jest dotacja pochodząca z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości do 45% kosztów likwidacji kotłowni i palenisk węglowych oraz zastąpienie ich ciepłem systemowym, bądź innym efektywnym ekologicznie źródłem ogrzewania. Nawet drugie tyle dołożyć mogą z własnych środków (w formie dotacji i pożyczek) Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek z tego, iż łączna kwota dofinansowania może wynieść nawet do 90% wszystkich kosztów kwalifikowanych, czyli w przypadku przyłączenia do sieci ciepłowniczej - nakłady na instalację odbiorczą w budynku i w poszczególnych mieszkaniach, węzeł cieplny oraz przyłącze ciepłownicze. Realizacja Kawki to doskonała wiadomość nie tylko dla odbiorców programu, ale także wszystkich mieszkańców rejonu, którzy już teraz oddychają czystszym powietrzem.

Wśród regionów, gdzie "Kawka" funkcjonuje z powodzeniem, znalazła się Opolszczyzna. Program realizowany jest tam dzięki zaangażowaniu i skutecznym działaniom Energetyki Cieplnej Opolszczyzny S.A. Jak to się udało?

- Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. już na początku 2013 roku aktywnie włączyła się w realizację „Kawki” w województwie opolskim. Współpracując z WFOŚiGW w Opolu udało się ukształtować skuteczne mechanizmy funkcjonowania programu, który w tamtym czasie ciągle jeszcze dojrzewał – mówi prezes ECO S.A Wiesław Chmielowicz.

Przez dwa lata ECO SA udało się stworzyć sporą listą osiągnięć: do października bieżącego roku zakończono inwestycje w 23 obiektach, w których zlikwidowano 111 pieców pokojowych i dwie kotłownie węglowe. Dzięki temu rocznie do atmosfery wydostanie się 3,8 tony pyłu mniej. Wypłacona do tej pory dla odbiorców dotacja na ten cel wyniosła 1,17 miliona złotych. To jednak dopiero półmetek programu, bowiem „Kawka” realizowana będzie do grudnia 2017 roku. Łączna kwota dotacji przeznaczona dla klientów ECO SA na wykonanie węzłów cieplnych i instalacji wewnętrznej wynosi 6 milionów złotych. Obejmuje ona przyłączenie do sieci ciepłowniczej i likwidację pieców węglowych w 96 obiektach z Opola, Strzelec Opolskich i Kluczborka. W efekcie realizacji wszystkich zaplanowanych zadań, emisja pyłów ograniczona zostanie o 17,9 tony rocznie, lokatorzy ponad 500 lokali mieszkalnych pozbędą się nieefektywnych źródeł węglowych oraz zlikwidowane zostaną cztery nieekologiczne kotłownie.

Program mógł powstać dzięki zmianom, jakie zaszły w ustawie Prawo ochrony środowiska, do której wprowadzono stosowne zapisy unijnej dyrektywy CAFE (po polsku: czyste powietrze dla Europy). Dlatego „Kawka” proponuje dofinansowanie na walkę ze smogiem. To kilkaset milionów złotych zaoferowanych przez Fundusze Wojewódzkie i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej samorządom zdeterminowanym, by walczyć o czystsze powietrze.

Co musimy wiedzieć o pyle?

Pyły zawieszone (PM10 oraz PM 2,5) to zanieczyszczenia powietrza składające się z mieszaniny cząstek stałych oraz ciekłych, zawieszonych w powietrzu. Średnica cząstek pyłu PM10 wynosi około 1/10 średnicy ludzkiego włosa. Cząstki pyłu PM 2,5 są jeszcze mniejsze. Tak mały rozmiar umożliwia im łatwe wnikanie do płuc, co może powodować nawet raka płuc.  Za emisję tych zanieczyszczeń w dużej mierze odpowiada spalanie węgla w domowych piecach i kotłach.

Autor publikacji

Nadia Łanowska

Dyrektor agencji & Health Promotor

Media Support Group Sp. z o. o.

Joanna Stolp

PR Manager

Media Support Group Sp. z o. o.

Zuzanna Suwiczak

Specjalistka ds. PR i copywriter

Media Support Group Sp. z o.o.

Marta Szymczak

Partner

Media Support Group Sp. z o. o.

Załączniki

docx

kawka

docx 18,4 kB
pobierz
grafika-Firma z Opola znalazła sposób na czystsze powietrze.jpg

grafika-Firma z Opola znalazła sposób na czystsze powietrze

jpg 478,2 kB
pobierz

Powiązane publikacje

Kontakt dla mediów

Nadia Łanowska

Dyrektor agencji & Health Promotor

Media Support Group Sp. z o. o.

Joanna Stolp

PR Manager

Media Support Group Sp. z o. o.

Zuzanna Suwiczak

Specjalistka ds. PR i copywriter

Media Support Group Sp. z o.o.

Pozostańmy w kontakcie

Żeby otrzymywać od Agencji MSG najnowsze informacje, zapisz się do naszej listy subskrypcyjnej.